بخش سیاسی

بسمه تعالی

 روابط جمهوری اسلامی ایران با جمهوری اندونزی

دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی درسال1330  در سطح وزیر مختارروابط دیپلماتیک برقرار کردند و در سال1339 رابطه سیاسی خود رابه سطح سفیر ارتقاء دادند.مناسبات دوجانبه بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی در طول سالیان گذشته بسیار گرم و دوستانه بوده و همکاری سیاسی و اقتصادی و فرهنگی فعالی  بین دو کشور در جریان است.

 مقامات عالی دو کشور در سطوح مختلف ظرف سالهای اخیر با یکدیگر دیدار و رایزنی داشته اند.رئیس جمهور سابق ایران در اردیبهشت ماه سال 1385 به اندونزی سفر کرد. در این سفر شش سند همکاری در زمینه های مختلف سیاسی و اقتصادی به امضاء رسید. در پاسخ به سفر رئیس جمهور سابق کشورمان به اندونزی، جناب آقای یودیونو رئیس جمهور وقت اندونزی در اسفند ماه سال 1386 در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی به ایران سفر کرد.در این سفر موافقتنامه های مهمی بین دو کشور به امضا رسید.

با توجه به برگزاری شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران در شهریورماه سال 1391، جناب آقای بودیونو معاون اول رئیس جمهور اندونزی در راس یک هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی در شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران (10-5 شهریورماه 1391) شرکت کرد. ایشان در مدت اقامت در تهران با مقام معظم رهبری و رئیس جمهورسابق کشورمان دیدار و گفتگو کردند.

جناب آقای دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مهر ماه سال 1392 با آقای مارتی ناتالگاوا وزیر امور خارجه اندونزی در حاشیه نشست مجمع عمومی شصت و هفتم سازمان ملل در نیویورک ملاقات کردند.  همچنین در شهریور 1398 دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه دیدار و گفتگو با مقامات کشورهای آسیایی به اندونزی سفر کرد و با خانم رتنو مرسودی، وزیر امور خارجه جمهوری اندونزی دیدار و گفتگو نمود. در این دیدار رویکرد اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال برجام در شرائط کنونی از سوی وزیر امور خارجه کشورمان تشریح و بر ضرورت پایبندی طرف مقابل به تعهدات خود و بهره مندی ملت ایران از منافع اقتصادی برجام تاکید شد. حمایت از افزایش رایزنی‌های سیاسی و همکاریهای فی مابین در  خصوص مسائل مهم جهان اسلام، بویژه فلسطین و ادامه مشورتها در خصوص مسائل مهم منطقه و همچنین در سازمان همکاری اسلامی و دیگر مجامع بین المللی نیز از دیگر موضوعات مورد رایزنی وزرای خارجه دو کشور در این دیدار بود.

در اول اردیبهشت ماه سال 1394 جناب آقای روحانی رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران نیز در راس یک هیات عالی رتبه جهت شرکت در اجلاس سران آسیا –افریقا به اندونزی سفر کردند و علاوه بر شرکت در اجلاس، با رئیس جمهور اندونزی مذاکرات دو جانبه داشتند. در پاسخ به این سفر رئیس جمهور جوکووی نیز در سال 1395 به کشور ایران سفر نمود و روابط دو کشور و همکاری در همه زمینه های مورد علاقه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. قبل از این سفرنیز وزیر امور خارجه اندونزی نیز جهت آماده سازی زمینه سفر رئیس جمهور اندونزی به ایران در مهر ماه سال 1394  از ایران دیدن کرد.

همکاری بین دو کشور در مجامع و سازمانهای بین المللی از جمله سازمان ملل، جنبش عدم تعهد و سازمان همکاریهای اسلامی و دی هشت نیز همواره دوستانه و نزدیک  بوده و دو کشور در ارتباط با موضوعات مختلف بین المللی از جمله موضوع هسته ای ایران و حقوق بشر، همکاری بسیار نزدیکی دارند.

تاکنون 8 نشست کمیته مشترک مشورتی دو کشور در سطح معاونین منطقه‌ای وزارت امور خارجه برگزار گردیده و در این چارچوب موضوعات مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و بین‌المللی مورد تبادل‌نظر قرار گرفته است. آخرین دور مذاکرات در فرودین 1398 در جاکارتا  برگزار گردید.