بخش سیاسی

باسمه تعالی

روابط جمهوری اسلامی ایران با جمهوری اندونزی ، آسه آن و تیمور شرقی

الف) روابط جمهوری اسلامی ایران با جمهوری اندونزی

دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی درسال1330  در سطح وزیر مختارروابط دیپلماتیک برقرار کردند و در سال1339 رابطه سیاسی خود رابه سطح سفیر ارتقاء دادند.مناسبات دوجانبه بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی در طول سالیان گذشته بسیار گرم و دوستانهبودهو همکاری سیاسی و اقتصادی فعالی  بین دو کشور در جریان است.

 مقامات عالی دو کشور در سطوح مختلف ظرف سالهای اخیر با یکدیگر دیدار و رایزنی داشته اند.رئیس جمهور سابق ایران در اردیبهشت ماه سال 1385 به اندونزی سفر کرد. در این سفر شش سند همکاری در زمینه های مختلف سیاسی و اقتصادی به امضاء رسید. در پاسخ به سفر رئیس جمهور سابق کشورمان به اندونزی، جناب آقای یودیونو رئیس جمهور وقت اندونزی در اسفند ماه سال 1386 در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی به ایران سفر کرد.در این سفر موافقتنامه های مهمی بین دو کشور به امضا رسید.

با توجه به برگزاری شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهراندر شهریورماه سال 1391، جناب آقای بودیونو معاون اول رئیس جمهور اندونزی در راس یک هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی در شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران (10-5 شهریورماه 1391) شرکت کردند. ایشان در مدت اقامت در تهران با مقام معظم رهبری و رئیس جمهورسابق کشورمان دیدار و گفتگو کردند.

رئیس جمهور محترم سابق ایران همچنین از تاریخ 17 تا 19 آبان ماه 1391 به منظور شرکت و سخنرانی در پنجمین نشست مجمع دمکراسی بالی به اندونزی سفر کرد. ایشان در این سفر با آقای یودیونو رئیس جمهور اندونزی نیز ملاقات دوجانبه داشت.

جناب آقای دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در مهر ماه امسال (1392) با جناب آقای ناتالگاوا وزیر امور خارجه اندونزی در حاشیه نشست مجمع عمومی شصت و هفتم در نیویورک یکدیگر ملاقات کردند.

  در اول اردیبهشت ماه سال 1394 جناب آقای روحانی رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران نیز در راس یک هیات عالی رتبه جهت شرکت در اجلاس سران آسیا –افریقا به اندونزی سفر کردند و علاوه بر شرکت در اجلاس، با رئیس جمهور اندونزی و سران سایر کشورهای شرکت کننده در اجلاس دیدار و گفتگو کردند.

وزیر امور خارجه اندونزی نیز جهت آماده سازی زمینه سفر رئیس جمهور اندونزی به ایران در مهر ماه سال 1394  از ایران دیدن کرده است.

همکاری بین دو کشور در مجامع و سازمانهای بین المللی از جمله سازمان ملل، جنبش عدم تعهد و سازمان همکاریهای اسلامی و دی هشت نیز همواره دوستانه و نزدیک  بوده و دو کشور در ارتباط با موضوعات مختلف بین المللی از جمله موضوع هسته ای ایران و حقوق بشر، همکاری بسیار نزدیکی دارند.

در عرصه اقتصادی رشد قابل توجهی در مبادلات تجاری دو کشور پدیدار گشته که نشان از ظرفیتهای بالای اقتصادی دو کشور دارد. در این میان تحرمیهای غیرقانونی یکجانبه بعنوان مانع اصلی رشد روابط اقتصادی و تجاری دو کشور مطرح بوده است ولی  با توجه به انجام توافق بین جمهوری اسلامی ایران و 1+5 ، چشم انداز روشنی جهت بهره گیری از استعداد رشد و توسعه روابط اقتصادی  بین دو کشور وجود دارد. تبادل هیاتهای تجاری و اقتصادی بلندپایه بین دو کشور در سالهای اخیر نیز زمینه آشنایی هر چه بیشتر طرفین از یکدیگر را پدید آورده است. لذا چشم انداز روابط دو کشور در عرصه های انرژی، تولید برق، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی بسیار روشن به نظر  می رسد.

 

 ب) آسه آن

      آسه آن(ASEAN) در 8 اوت 1967 توسط وزرای خارجه پنج کشور اندونزی، مالزی، سنگاپور، تایلند و فیلیپین و با صدور اعلامیه بانکوک پایه گذاری شد و کشورهای برونئی در سال 1984، ویتنام در سال 1995 ، لائوس و میانمار در سال 1997 و کامبوج در سال 1999 به این اتحادیه پیوستند.

 به اذعان اکثرصاحب نظران، آسه آن یکی از موفقترین اتحادیه های منطقه ای است که ظرف دهه های اخیر پایه گذاری شده و در روند تکاملی خود در طول 45 سال گذشته، به سمبل و نماد همکاریهای مثبت بین المللی و پیشرفت منطقه گرایی در جنوب شرق آسیا تبدیل شده و در ادامه این مسیر در سال 2015 به   "جامعه آسه آن"   تبدیل گردید.

پیشرفت اقتصادی و توسعه آسه آن با تحولات سیاسی– امنیتی منطقه جنوب شرق آسیا و پاسیفیک گره خورده و این اتحادیه را وادار می نماید برای حفظ و توسعه  بازاری که بر پایه توسعه صادرات ویکپارچگی اقتصادی و تجاری شکل گرفته به ابتکارات جدید و هوشیارانه در جهت پیشرفت و توسعه اقتصادی دست بزند و با ایجاد سازوکارها و انعقاد پیمانهای متعدد سیاسی و اقتصادی، راه را برای توسعه همه جانبه این اتحادیه هموار نماید. اعضای آسه آن بخوبی به این واقعیت پی برده اند که از طریق ادغام اقتصادی و تبدیل شدن به یک بازار واحد باثبات منطقهای، بهتر می تواند سرمایه گذاران خارجی را به سمت خود جلب و جذب نماید. با این نگرش ، آسه آن امروز پس ازامریکا، چین،اتحادیه اروپا و ژاپن عنوان پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا را بخود اختصاص داده است. جایگاهی که در سایه برقراری روابط سیاسی– اقتصادی گسترده و مشارکت و همکاری همه جانبه با شرکای بزرگ و استراتژیک آسه آن یعنی امریکا، چین، اتحادیه اروپا، ژاپن، کره جنوبی، هند، استرالیا، روسیه و برزیل و با مشارکت و همکاری گسترده و فعال در کلیه نهادهای مالی و تجاری بین المللی بدست آمده است.

روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی  ایران و آسه آن:

با توجه به اشتراکات تاریخی، فرهنگی، مذهبی و جغرافیایی، رابطه بین ایران و کشورهای جنوب شرق آسیا از قدمت و عمق قابل توجهی برخوردار است و سابقه برقراری روابط دیپلماتیک با این کشورها به چندین دهه قبل برمی گردد.

جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر با 10 کشور عضو اتحادیه آسه آن دارای رابطه دیپلماتیک است و در 6 کشور اندونزی، مالزی، فیلیپین، برونئی، تایلند و ویتنام سفارتخانه دارد . سفیرجمهوری اسلامی ایران در ویتنام اکردیته در کشور کامبوج و سفیر جمهوری اسلامی ایران در تایلند اکردیته در کشورهای میانمار و لائوس می باشد. جمهوری اسلامی ایران در سنگاپور نیز سفیرترددی دارد. متقابلا 6 کشور اندونزی، مالزی، تایلند، فیلیپین، برونئی و ویتنام نیز در تهران سفارتخانه دایر کرده اند و سنگاپور نیز در ایران سفیر ترددی دارد.

روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و آسه آن:

جمهوری اسلامی ایران با اغلب کشورهای عضو آسه آن نیز دارای رابطه تجاری و اقتصادی می باشد و به کشورهای عضو آسه آن عمدتا نفت، گاز، محصولات پتروشیمی، مواد غذایی، خشکبار، ماشین آلات، پنبه و فرش صادر و در مقابل از این کشورها کالاها و محصولات الکترونیکی، الکتریکی، منسوجات، کائوچو، روغن نخل، قلع ، فلزات، چوب، کاغذ، لاستیک، برنج، موز، چای و شکر وارد می نماید. بااین حال وبا توجه به توفیقات و پیشرفتهای علمی و فنی جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف در حوزه نظامی و غیر نظامی از جمله الکترونیک، هوا فضا، سلولهای بنیادی، دارو و پتروشیمی و نیاز روز افزون کشورهای عضو آسه آن به انرژی، هنوز ظرفیت زیادی  برای توسعه و رشد همکاری اقتصادی و تجاری بین ایران و کشورهای عضو آسه آن وجود دارد.

 

 اکو و آسه آن

جمهوری اسلامی ایران همواره مشوق گسترش رابطه بین اکو و آسه آن بوده و در کلیه نشستهای مشترک وزرای خارجه اکو و آسه آن که در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل تشکیل می گردد، حضور فعال داشته است. گروه تماس سفرای کشورهای عضو اکو در جاکارتا متشکل از کشورهای ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، قزاقستان، ازبکستان و آذربایجان نیز به ابتکار و همت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران درجاکارتا در تاریخ 8 اسفندماه 1391 تشکیل شده است. جمهوری اسلامی ایران، گسترش و تعمیق رابطه بین اکو و آسه آن را زمینه ساز و هموار کننده مسیر گسترش و تعمیق رابطه مستقیم بین جمهوری اسلامی ایران و آسه آن و استفاده از این سازوکار( رابطه اکو و آسه آن ) را تامین کننده منافع ملی خود می داند.

 

سفیر جمهوری اسلامی ایران نزد آسه آن

 جناب آقای ولی الله محمدی نصرآبادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اندونزی در حال حاضر سمت سفیر اکردیته جمهوری اسلامی ایران نزد آسه آن را عهده دار می باشند. ایشان دومین سفیر اکردیته جمهوری اسلامی ایران نزد آسه آن محسوب می گردند.

 

 ج) تیمور شرقی

 تیمور شرقی در 20 ماه می سال 2002  از سوی سازمان ملل بعنوان یک کشور مستقل مورد شناسایی قرار گرفت اما  این کشور با توجه به سوابق تاریخی، موقعیت جغرافیایی و عوامل اقتصادی، فرهنگی و قومی با تعداد کمی از کشورهای جهان دارای روابط گسترده و همه جانبه سیاسی و اقتصادی است. در سیاست خارجی تیمور شرقی،اولویت روابط دوجانبه در درجه اول با همسایگان و بعد از آن با کشورهای قدرتمند سیاسی و اقتصادی است که می توانند با در اختیار قرار دادن کمک های مالی و سیاسی، آینده این کشور تازه استقلال یافته کوچک و فقیر را  تضمین نمایند.

 روابط دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و تیمور شرقی   

جمهوری اسلامی ایران از جمله دولتهایی بود که کشور جمهوری دموکراتیک تیمور شرقی را بلافاصله پس از اعلام استقلال به رسمیت شناخت  و سفیر وقت ایران در جاکارتا در مراسم جشن استقلال این کشور شرکت کرد. بعلاوه ایران در بین کشورهای خاورمیانه اولین کشوری است که سفیر خود در جاکارتا را به عنوان سفیر اکردیته در تیمور شرقی معرفی کرد.

     اولین سفیر اکردیته جمهوری اسلامی ایران در تیمور شرقی جناب آقای شبان شهیدی مودب بود که در تاریخ 19 آبانماه سال1382 استوار نامه خود را به آقای زانانا گوسمائو رئیس جمهور  تیمور شرقی در دیلی پایتخت این کشور تقدیم کرد.

جناب آقای بهروز کمالوندی دومین سفیر اکردیته جمهوری اسلامی ایران  در تیمور شرقی در تاریخ 25 مهر 1387 استوارنامه خود را به آقای راموس هورتا رئیس جمهور وقت تیمور شرقی تسیلم نمود.

جناب آقای محمود فرازنده سومین سفیر اکردیته جمهوری اسلامی ایران در تیمور شرقی در تاریخ 4  آذرماه سال1390 استوارنامه خود را تسلیم  آقای راموس هورتا رئیس جمهور وقت تیمورشرقی کرد.

جناب آقای ولی الله محمدی چهارمین سفیر اکردیته جمهوری اسلامی ایران در تیمور شرقی محسوب می گردد. ایشان در تاریخ 8 مهر ماه سال جاری (1394) استوار نامه خود را به آقای تائور ماتان رواک رئیس جمهور تیمور شرقی تسلیم نمود. در مراسم تسلیم استوار نامه، رئیس جمهور تیمور شرقی مراتب علاقمندی خود را به توسعه و گسترش رابطه با جمهوری اسلامی ایران ابراز نمود.

ظرف سالهای اخیر توسعه همکاری بین دو کشور در زمینه های مختلف از جمله استخراج نفت و گاز و تولید برق و همکاری دو کشور در مجامع بین المللی مورد پیگیری قرار گرفته است.