امروز دوشنبه  ۳۰ دی ۱۳۹۸
۱۳۹۸/۰۴/۱۱- ۱۲:۲۵
سه شنبه 11 تیر 1398 - 12:25
تحریمهای آمریكا علیه ایران تروریستی است

تحریمهای آمریكا علیه ایران تروریستی است

صاحبان صنایع اندونزی تحریم های آمریكا علیه ایران را تروریستی خواندند

تهران - ایرنا - بازرگانان و صاحبان صنایع اندونزی كه در نشست مشترك تجار ایرانی و اندونزیایی در شهر جاكارتا پایتخت اندونزی شركت كرده بودند، ضمن رد تحریم های آمریكا علیه ملت ایران این اقدام واشنگتن را به عنوان عملی تروریستی در حوزه اقتصاد، ناعادلانه خواندند.

 

بنا بر گزارش روز یكشنبه سفارت جمهوری اسلامی ایران در اندونزی، این موضع ضد آمریكایی تجار اندونزیایی در نشست مشترك كمیته ایران در اتاق بازرگانی و صنایع اندونزی كه در آن ولی الله محمدی نصرآبادی سفیر ایران در جاكارتا نیز حضور داشته، اتخاذ شده است.

در این گردهمایی كه در ساختمان مركزی اتاق بازرگانی و صنایع اندونزی برگزار شد، مقامات و اعضای كمیته بازرگانی ایران از فعالیت‌های سفیر ایران در اندونزی كه به پایان دوره ماموریت خود رسیده است تقدیر كردند.

دكتر «فاضل محمد» نماینده مجلس اندونزی و رئیس كمیته ایران در اتاق بازرگانی و صنایع اندونزی در سخنانی ضمن قدردانی از فعالیت‌های سازنده سفارت ایران با این نهاد جهت پیشبرد و توسعه مناسبات اقتصادی، بازرگانی و سرمایه گذاری میان دو كشور، خاطر نشان كرد: در نتیجه همكاری نزدیك میان طرفین، جوكو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی در دسامبر ۲۰۱۶ به ایران سفر كرد كه این سفر دستاوردهای بسیاری را برای روابط میان دو كشور به همراه داشت.

او افزود كه به موجب آن سفر هیات‌های اقتصادی و بازرگانی متعددی میان دو كشور تردد كردند و همچنین پس از امضای برجام روند رو به رشد روابط اقتصادی تهران و جاكارتا با سرعت بیشتری دنبال شد.

این مقام اندونزیایی خروج آمریكا از برجام و بازگشت تحریم‌های یكجانبه این كشور علیه ملت ایران را ناعادلانه خواند و تصریح كرد: ما معتقدیم ایران به اندازه كافی قدرتمند و با ثبات هست كه از شرایط فعلی عبور نماید، همانطور كه پیش از این نیز ایرانیان این موضوع را به اثبات رسانده‌اند.

رئیس كمیته ایران در اتاق بازرگانی و صنایع اندونزی ادامه همكاری اقتصادی با ایران را در شرایط فعلی امری ممكن خواند و گفت: امروز شاهد آن هستیم كه بسیاری از كشورهای دنیا نه تنها روابط بازرگانی خود را با ایران كاهش نداده‌اند بلكه حجم مبادلات اقتصادی آنان با ایران رو به افزایش است و ما باور داریم اندونزی نیز باید در این مسیر قدم بردارد.

«رودی رجب» نائب رئیس كمیته ایران در اتاق بازرگانی و صنایع اندونزی نیز در این گردهمایی با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی فراوان ایران و اندونزی برای توسعه روابط اقتصادی، خاطر نشان كرد: ما مطمئن هستیم جنگی علیه ایران روی نخواهد داد و ایران نه تنها از شرایطی فعلی سربلند بیرون خواهد آمد، بلكه رشد و پیشرفت نیز خواهد داشت.

به گفته وی در روابط دو جانبه باید دو كشور مناسبات بانكی و مالی را در اولویت كار خود قرار دهند.

وی همچنین از سفیر ایران در اندونزی برای تلاش‌ها و حمایت‌های همیشگی او در رشد روابط اقتصادی و بازرگانی میان دو كشور، تقدیر كرد.

ولی الله محمدی نصرآبادی سفیر ایران در اندونزی نیز در این نشست اقتصاد دو كشور را تكمیل كننده نیاز یكدیگر دانست و گفت: "مناسبات اقتصادی میان دو كشور در سال‌های اخیر رشد خوبی داشته است، به طوری كه در سال ۲۰۱۸ میلادی به رغم همه اقدامات ظالمانه و غیرقانونی آمریكا، به بیش از یك میلیارد دلار رسید. البته ظرفیت بسیار بالاتر از حجم مبادلات فعلی است و همان طور كه رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با جوكو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی فرمودند، دو كشور می‌بایست مبادلات اقتصادی ۲۰ میلیارد دلاری را به عنوان هدف خود قرار دهند.

محمدی با بیان پیشرفت‌های حاصل شده در روابط ایران و اندونزی در دوران ماموریتش، از اتاق بازرگانی و بویژه كمیته ایران به دلیل همكاری‌ها و حمایت‌هایشان تشكر كرد و اظهار امیدواری كرد كه این همكاری‌ها همچنان ادامه داشته باشد.

سفیر ایران همچنین با محكوم نمودن تروریسم اقتصادی آمریكا علیه ملت ایران، خاطر نشان كرد: هدف تحریم‌های یكجانبه و غیرقانونی آمریكا علیه ایران تنها ملت و دولت ایران نیست، بلكه آمریكا با تحریم‌های خود تمام كشورهای دنیا را از همكاری با ایران تحریم كرده است. آمریكا با خروج غیر قانونی از برجام، اقتصاد ایران را بطور كامل و یكجانبه تحریم كرده است كه خلاف قطعنامه سازمان ملل است و دیگر كشورها را نیز به نقض این قطعنامه مجبور می‌كند.

وی افزود: بتازگی نیز یك پهپاد جاسوسی امریكا به فضای هوایی ایران تجاوز كرد كه با دفاع نیروهای مسلح ایران روبرو و سرنگون شد و آمریكایی‌ها در حالی كه به افزایش تحریم‌ها علیه ایران ادامه می‌دهند، از مذاكره صحبت می‌كنند كه این تعارض از نظر ایران پدیرفتنی نیست.

وی افزود: آنها حتی رهبر معظم انقلاب اسلامی را هم در فهرست تحریم خود قرار دادند و از تحریم محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران هم در آینده سخن گفته‌اند كه این همه نشان می‌دهد كه آمریكا نمی‌خواهد مذاكره كند و این یعنی بسته شدن مسیر دیپلماسی.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما