امروز دوشنبه  ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۵/۰۹- ۰۶:۰۳ - مشاهده: ۱۵۴
تعداد بازدید:154 چهارشنبه 9 مرداد 1398 - 06:03
خارجی ها عامل ناامنی خلیج فارس هستند

سفیر ایران در اندونزی : خارجی ها عامل ناامنی خلیج فارس هستند

سفیر جمهوری اسلامی ایران در اندونزی با بیان اینكه، ایران در طول سالیان متمادی با كمك كشورهای منطقه، منجی امنیت و ثبات در منطقه بویژه در آب های خلیج فارس و تنگه استراتژیك هرمز بوده است، تاكید كرد: حضور كشورهای خارجی در این منطقه عامل ناامنی در منطقه هستند.

ولی الله محمدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اندونزی شامگاه گذشته در نشستی با خبرنگاران، اصحاب رسانه و نویسندگان اندونزیایی در جاكارتا با اشاره به حوادثی كه برای برخی از تانكرهای نفتی در منطقه بوجود آمده است، گفت : آمریكا و رژیم صهیونیستی تلاش می كنند بحران‌های ساختگی در منطقه ایجاد نمایند تا بواسطه آن تنش را در منطقه افزایش داده و تسلیحات نظامی خود را با كشورهای منطقه بفروشند.

سفیر ایران در اندونزی ضمن محكوم نمودن توقف تانكر ایرانی در جبل الطارق توسط انگلیس، گفت : انگلیس با طرح ادعاهای بی اساس از قبیل نام بردن از سوریه بعنوان مقصد تانكر ایرانی مدعی شده كه ایران تحریم های اتحادیه اروپا را زیر پا گذاشته است، این در حالی است كه نخست مقصد تانكر ایرانی سوریه نبوده و از طرف دیگر ایران عضو اتحادیه اروپا نیست كه تحریم های این اتحادیه منطقه ای را رعایت كند.

وی ادامه داد : جمهوری اسلامی ایران بیش از یكهزار و ۵۰۰ مایل خط ساحلی در خلیج فارس دارد و طی سال های متمادی با همكاری دیگر كشورهای منطقه مسئولیت امنیت خلیج فارس را برعهده داشته و به هیچ طرفی اجازه ناامن نمودن خلیج فارس را نخواهد داد.

محمدی  در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص رویكرد آتی تهران با توجه به ضرب العجل های اعلام شده توسط ایران، گفت : "پس از خروج یكجانبه و غیرقانونی آمریكا از برجام و بازگشت تحریم های یكجانبه آمریكا، جمهوری اسلامی ایران یكسال صبر استراتژیك را در راستای تامین منافع اقتصادی خود از برجام، در دستور كار قرار داد. آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز بعنوان نهاد مسئول در ۱۵ گزارش خود، پیروی ایران از تعهداتش در برجام را تایید نموده است ولی با گذشت یكسال و عدم تامین شدن ایران از منافع قانونی خود تصمیم بر كاهش تعهدات بر اساس بندهای پیش بینی شده در برجام گرفت".

سفیر ایران در اندونزی كاهش تعهدات ایران در برجام را در راستای كمك به حفظ برجام دانست و افزود : "تمامی اقدامات ایران در چارچوب برجام است و ما تا زمانی كه منافع اقتصادیمان مطابق با برجام تامین نشود، به كاهش تعهداتمان در برجام ادامه خواهیم داد. البته به محض اقدام های طرف های مقابل برای تامین منافع ایران، به مرحله قبل بازمی‌گردیم".

وی همچنین گفت: "رسانه‌های غربی با حمایت آمریكا و رژیم صهیونیستی تلاش می كنند تا با استفاده ابزاری از رسانه‌ها، افكار عمومی را مطابق با خواسته و همسو با منافع خود شكل دهند. آنان برای ضربه زدن به منافع كشورهای اسلامی و جلوگیری از اتحاد آنان به دستاویزهای مختلفی متوسل می‌شوند كه موضوع شیعه و سنی بخشی از آن می‌باشد".

سفیر ایران،  روابط میان تهران- جاكارتا را رو به رشد و مثبت ارزیابی نمود و گفت : دو كشور در حوزه‌های مختلف همكاری‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، علوم و فناوری‌های نوین پیشرفت قابل توجهی داشته اند، اما  سطح روابط در حوزه‌های مختلف بویژه اقتصادی مطابق با ظرفیت های طرفین نیست كه در این راستا افزایش شناخت تجار و صاحبان صنایع از پتانسیل های یكدیگر می‌تواند مناسبات اقتصادی میان دو كشور را نیز به سطح شایسته ای افزایش دهد.

وی خطاب به نمایندگان رسانه‌های مختلف اندونزی تاكید كرد: نباید اجازه دهیم تحریم های یكجانبه یك كشور بر روابط دوجانبه ما تاثیر بگذارد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما