آ سه آن

 اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا در 8 اوت 1967 توسط وزرای خارجه پنج کشور اندونزی، مالزی، سنگاپور، تایلند و فیلیپین و با صدور اعلامیه بانکوک پایه گذاری شد و کشورهای برونئی در سال 1984، ویتنام در سال 1995 ، لائوس و میانمار در سال 1997 و کامبوج در سال 1999 به این اتحادیه پیوستند.

 به اذعان اکثرصاحب نظران، آسه آن یکی از موفقترین اتحادیه های منطقه ای است که ظرف دهه های اخیر پایه گذاری شده و در روند تکاملی خود در طول 50 سال گذشته، به سمبل و نماد همکاریهای مثبت بین المللی و پیشرفت منطقه گرایی در جنوب شرق آسیا تبدیل شده و در ادامه این مسیر در سال 2015 به   "جامعه آسه آن" تبدیل گردید.

پیشرفت اقتصادی و توسعه آسه آن با تحولات سیاسی–امنیتی منطقه جنوب شرق آسیا و پاسیفیک گره خورده و این اتحادیه را وادار می نماید برای حفظ و توسعه بازاری که بر پایه افزایش صادرات و یکپارچگی اقتصادی و تجاری شکل گرفته به ابتکارات جدید و هوشیارانه در جهت پیشرفت و توسعه اقتصادی دست یازد و با ایجاد سازوکارها و انعقاد پیمانهای متعدد سیاسی و اقتصادی، راه را برای توسعه همه جانبه این اتحادیه هموار نماید. اعضای آسه آن به خوبی به این واقعیت پی برده اند که از طریق ادغام اقتصادی و تبدیل شدن به یک بازار واحد با ثبات منطقه ای، بهتر می توانند سرمایه گذاران خارجی را به سمت خود جلب و جذب نمایند. با این نگرش، پیش بینی می شود آسه آن تا سال 2030 پس از امریکا، چین، اتحادیه اروپا، عنوان چهارمین اقتصاد بزرگ دنیا را به خود اختصاص دهد. جایگاهی که در سایه برقراری روابط سیاسی–اقتصادی گسترده و مشارکت و همکاری همه جانبه با شرکای بزرگ و استراتژیک خود همچون امریکا، چین، اتحادیه اروپا، ژاپن، کره جنوبی، هند، استرالیا، روسیه و برزیل و با مشارکت و همکاری گسترده و فعال در کلیه نهادهای مالی و تجاری بین المللی بدست خواهد آمد.

 

روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی  ایران و آسه آن:

با توجه به اشتراکات تاریخی، فرهنگی، مذهبی و جغرافیایی، رابطه بین ایران و کشورهای جنوب شرق آسیا از قدمت و عمق قابل توجهی برخوردار است و سابقه برقراری روابط دیپلماتیک با این کشورها به چندین دهه قبل برمی گردد.

جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر با 10 کشور عضو اتحادیه آسه آن دارای رابطه دیپلماتیک است و در 6 کشور اندونزی، مالزی، فیلیپین، برونئی، تایلند و ویتنام سفارتخانه دارد. سفیرجمهوری اسلامی ایران در ویتنام اکردیته در کشور کامبوج و سفیر جمهوری اسلامی ایران در تایلند اکردیته در کشورهای میانمار و لائوس می باشد. جمهوری اسلامی ایران در سنگاپور نیز سفیر ترددی دارد. متقابلا 6 کشور اندونزی، مالزی، تایلند، فیلیپین، برونئی و ویتنام نیز در تهران سفارتخانه دایر کرده اند و سنگاپور نیز در ایران سفیر ترددی دارد.

 

روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و آسه آن:

جمهوری اسلامی ایران با اغلب کشورهای عضو آسه آن نیز دارای رابطه تجاری و اقتصادی می باشد و به کشورهای عضو آسه آن عمدتاً نفت، گاز، محصولات پتروشیمی، مواد غذایی، خشکبار، ماشین آلات، پنبه و فرش صادر و در مقابل از این کشورها کالاها و محصولات الکترونیکی، الکتریکی، منسوجات، کائوچو، روغن نخل، قلع، فلزات، چوب، کاغذ، لاستیک، برنج، موز، چای و شکر وارد می نماید. با این حال و با توجه به توفیقات و پیشرفتهای علمی و فنی جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف در حوزه نظامی و غیر نظامی از جمله الکترونیک، هوا فضا، سلولهای بنیادی، نانو، دارو و پتروشیمی و نیاز روز افزون کشورهای عضو آسه آن به انرژی، هنوز ظرفیت زیادی برای توسعه و رشد همکاری اقتصادی و تجاری بین ایران و کشورهای عضو آسه آن وجود دارد.

در تابستان 1395 کشورهای عضو اتحادیه آسه آن، با الحاق جمهوری اسلامی ایران به پیمان مودت و همکاری آسه آن موافقت نمودند و در تابستان 1397 نیز الحاق جمهوری اسلامی ایران به این پیمان، در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و با حضور وزیر خارجه محترم در پنجاه و مین نشست وزرای خارجه آسه آن در سنگاپور و امضای سند الحاق توسط ایشان، جمهوری اسلامی ایران، به صورت رسمی به پیمان مودت و همکاری آسه آن، ملحق شد و از آن پس، رایزنی های لازم، در راستای گسترش همکاری میان ایران و اتحادیه جنوب شرق آسیا در حال انجام است. گام بعدی ایران در این زمینه، کسب موقعیت شریک گفتگویی بخشی آسه آن است.

 اکو و آسه آن

جمهوری اسلامی ایران همواره مشوق گسترش رابطه بین اکو و آسه آن بوده و در کلیه نشست های مشترک وزرای خارجه اکو و آسه آن که در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل تشکیل می گردد، حضور فعال داشته است. گروه تماس سفرای کشورهای عضو اکو در جاکارتا متشکل از کشورهای ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، قزاقستان، ازبکستان و آذربایجان نیز به ابتکار و همت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران درجاکارتا در تاریخ 8 اسفندماه 1391 تشکیل شده است. جمهوری اسلامی ایران، گسترش و تعمیق رابطه بین اکو و آسه آن را زمینه ساز و هموار کننده مسیر گسترش و تعمیق رابطه مستقیم بین جمهوری اسلامی ایران و آسه آن و استفاده از این سازوکار( رابطه اکو و آسه آن ) را تامین کننده منافع ملی خود می داند.

 

 سفیر جمهوری اسلامی ایران نزد آسه آن

 جناب آقای ولی الله محمدی نصرآبادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اندونزی در حال حاضر سمت سفیر اکردیته جمهوری اسلامی ایران نزد آسه آن را عهده دار می باشند. ایشان دومین سفیر اکردیته جمهوری اسلامی ایران نزد آسه آن محسوب می گردند.