امروز دوشنبه  ۳۰ دی ۱۳۹۸
۱۳۹۸/۰۴/۲۵- ۱۳:۰۷
سه شنبه 25 تیر 1398 - 13:07
ایران و آسه آن ظرفیت گسترده ای برای افزایش همكاری دارند

ایران و آسه آن ظرفیت گسترده ای برای افزایش همكاری دارند

دبیركل كشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا در دیدار ولی الله محمدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اندونزی گفت ایران و آسه آن ظرفیت های گسترده ای برای افزایش همكاری بویژه در زمینه انرژی دارند.

به گزارش روز یكشنبه سفارت جمهوری اسلامی ایران در  اندونزی،ولی الله محمدی نصرآبادی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در اندونزی و اتحادیه كشورهای جنوب شرق آسیا (آسه آن) در پایان ماموریتش با "لیم جوك هوی" دبیر كل آسه آن در جاكارتا دیدار و گفت و گو كرد.

لیم جوك هوی، دبیر كل آسه ان دراین دیدار با اشاره تمدن كهن ، غنای تاریخی و فرهنگی ایران،همكاری با تهران در زمینه‌های مختلف بویژه نفت و گاز و تكنولوژی را خواستار شد.

وی با تبریك الحاق ایران به پیمان مودت و همكاری آسه آن و آمادگی دبیرخانه برای نهایی كردن  پروژه‌های پیشنهادی ایران ، این اقدام را برای آغاز گفت وگوهای بخشی مهم دانست .

دبیركل آسه آن با بیان اینكه تحولات ایران و منطقه خلیج فارس را پیگیری می كند، ارتباط نزدیك ، تبادل هیات و سفر به ایران و همچنین پذیرش هیاتهای ایرانی در دبیرخانه را مورد تاكید قرار داد.

طرفین در این دیدار بر همكاری در زمینه برگزاری نمایشگاه ،تبادل استاد و دانشجو و افزایش ارتباطات تاكید كردد.

سفیر ایران در اندونزی در این دیدار با اشاره به ظرفیت های ایران در زمینه‌های مختلف اقتصادی، تامین انرژی، علمی، فناوری و فرهنگی خواستار گسترش همكاری با كشورهای حوزه آ سه آن شد..

وی افزود:جمهوری اسلامی ایران، در راستای تعمیق روابط با اتحادیه كشورهای جنوب شرق آسیا، در نظر دارد پیوستن به مجمع منطقه ای آسه آن را بعنوان گام بعدی ایران برای نزدیكی و همكاری بیشتر با آسه آن پیگیری كند.

محمدی با اشاره به خروج آمریكا از برجام  و تحمیل تحریم های یك جانبه و غیر قانونی علیه ایران و انتشار اخبار كذب و جعلی توسط برخی از رسانه‌ها گفت: رفت و آمد و تبادل هیات های رسمی و گروههای مختلف اجتماعی از حوزه آسه ان به ایران به شناخت واقعی و درك متقابل  كمك می كند.

 سفیر جمهوری اسلامی ایران در اندونزی همچنین در روزهای اخیر به طور جداگانه با معاونان دبیر كل آسه آن در امور اقتصادی ،  سیاسی - امنیتی و اجتماعی - فرهنگی دیدار و ضمن مرور موضوعات ذیربط ، درخصوص راههای همكاری و تعمیق روابط و همچنین تحولات خاورمیانه، حوزه خلیج فارس و تحولات اخیر در روابط جمهوری اسلامی ایران با آمریكا و اروپا  گفت و گو كرد.

"آسه‌آن" مجموعه‌ای از ۱۰ كشور واقع در جنوب شرقی آسیا است كه برای توسعه اقتصادی، برقراری ثبات سیاسی كشورهای عضو و ثبات منطقه تلاش می‌كنند .این بلوك در سال ۱۹۶۷ توسط تایلند، سنگاپور، فیلیپین، مالزی و اندونزی شكل گرفت، سپس كشورهای ویتنام، میانمار، لائوس، كامبوج و برونئی نیز به آن پیوستند. «آسه‌آن» علاوه بر رشد سیاسی و اقتصادی، بر پیشرفت‌های اجتماعی، تكامل روابط اجتماعی- فرهنگی بین كشورهای عضو و تعیین راهبردهایی برای حل مشكلات منطقه نیز تأكید دارد.

ایران سال گذشته با امضای اسناد مرتبط با الحاق ایران به پیمان مودت و همكاری اتحادیه جنوب شرق آسیا موسوم به 'تاك' توسط وزیر امور خارجه ،به طور رسمی‌به این بلوك منطقه ای پیوست تا از ظرفیت های پنجمین قدرت اقتصادی دنیا برای توسعه تعاملات اقتصادی خود استفاده كند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما